Zonguldak’ta taşeron işçilerin kadro eylemi

ÇATEŞ, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca özelleştirilerek Aralık 2014’te Bereket Grubu’na ait Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye devredilmişti.
Santral önünde kurdukları çadırda gece-gündüz ateş yakarak nöbet tutan işçilere, aileleri ve sivil toplum örgütleri de destek veriyor. 80 yaşındaki Emine Durmuş da oğlu ve işçilerle çadırda bekliyor. 4 çocuk ve 4 torunu bulunan Emine Durmuş, işçiler eylem yaparken evde duramadığını ve vicdanının sızladığını belirterek, “Dayanamıyorum. Çocuklarım, torunlarım için ben buradayım. Oğluma destek için buradayım. Burada eylem yapanlara iş verilsin, 4 gündür bu çocuklar boşta, işsiz” dedi.
41 yaşındaki Mehmet Durmuş ise haklarını almak için eylem yaptıklarını belirterek, “3 aydan bu yana maaş alamıyoruz. 1 yıllık kıdem tazminatım içeride duruyor. Bizim tek derdimiz kadroya geçmek. Biz hepimiz kadro istiyoruz. Annem de bize destek için geliyor” dedi.
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yöneticileri de işçilere destek verdi. GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, bünyesinde yüzlerce işçi bulunan bir firmanın 138 işçiyi taşeron firmadan çalıştırmasını ve aylarca maaşlarını vermemesini kabul edemediklerini söyledi.
İşçiler, haklarını alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.
22 Şubat 2016