1 Mayıs yargılanamaz, 1 Mayıs tutuklularına özgürlük! | Meslekler Arası İşçi Sendikası / Basel

2024 1 Mayıs’ı tüm dünyada eylem, etkinlik ve mitinglere konu oldu. Milyonlarca işçi, emekçi, genç, kadın sosyal yıkım saldırılarına, açlığa, yoksulluğa, geleceksizliğe ve yükselen emperyalist savaşa karşı alanlardaydı.

İşçi, emekçiler 1 Mayıs’ta yaşanan ekonomik krizin faturasını ödemeyi reddettiler. Başta Ortadoğu ve Filistin halklarının üzerine yağan bombalara karşı halkların kardeşliğini haykırdılar. İnsan haklarına, özgürlüklere ve demokratik haklara dönük artan baskıları kabul etmeyeceklerini dile getirdiler.

Hemen tüm dünyada görece olaysız geçen 1 Mayıs, Türkiye’de gibi kolluk güçlerinin azgın-faşist saldırısına uğradı.

Türkiyeli ilerici, sol, demokrat ve devrimcilerden oluşan çeşitli parti, örgüt ve dernekler, 1 Mayıs’ı sınıfsal-tarihsel özüne uygun olarak kutlamak istemişlerdir. Bu nedenle Türkiye işçi sınıfının bilincinde tartışmasız 1 Mayıs Meydanı olan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen kitleye izin verilmemiş, plastik mermi, gaz ve göz yaşartıcı bombalarla adeta terör estirilerek 250 insan gözaltına alınmıştır.

1 Mayıs günü İstanbul kentini adeta abluka altına alan ve normal hayatı dahi felç eden polis uygulamaları, şiddet, gözaltı yetmiyormuş gibi, bir gün sonrada 1 Mayıs’a katıldığı tespit edilen devrimci-aktivistlerin evleri basılarak, kapıları kırılarak gözaltına alınmışlardır.

Şu ana dek göz altına alınan 250 kişiden 49*unun tutuklandığı ve birçok aktivist içinde tutuklama kararının çıkartıldığını biliyoruz.

Bizler, kendi yasalarını dahi tanımayarak, 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen sendika, parti ve kurumlara dönük uygulanan şiddet ve zorbalığı reddediyor ve bütün bu uygulamaları kabul edilemez bularak, şiddetle protesto ediyoruz.

Polis şiddeti ile gözaltına alınan 1 Mayıs tutuklularının yanında olduğumuzu, yaşanan hukuksuzluklara derhal son verilerek, tutukluların serbest bırakılması çağrımızı güçlü bir şekilde haykırıyoruz. Bu konuda Türkiye’de çaba gösteren sınıf kardeşlerimizle de uluslararası dayanışma içinde olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

1 Mayıs tutsaklarına özgürlük!

Dayanışma selamlarımızla…

Meslekler Arası İşçi Sendikası, Basel
(Interprofessionelle Gewerkschaft der Arbeiter*innen)

*: Metin İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’ne ulaştığı tarihteki tutuklu sayısı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz