Armutlu Koordinasyon Merkezi’nden açıklama

Beş gün önce Antakya Akdeniz Mahallesi’nde kurduğumuz koordinasyon merkezinden bildiriyoruz;

Koordinasyon Merkezimiz Akdeniz Mahallesi ve çevre mahalle sakinlerinin devrimcilerle, öğrencilerle, inşaat işçileriyle, sağlık çalışanlarıyla, aşçılarla kurduğu bir dayanışma merkezidir.

Tuvalet yapımından mutfak yapımına, arama kurtarma ekibinden alanın ve çevredeki binaların güvenliğinden ısınmaya kadar beş gündür imkanlarımızla kolektif bir yaşam oluşturmanın, hayatta kalmanın yollarını arıyoruz.

Devlet yıkılan bir kenti içindeki insanlarla birlikte kendi kaderine bırakırken, biz depremin ilk anından bugüne kadar yeniden inşa ediyoruz. Bir yandan enkazdaki insanları kurtarmak için kazma küreğimizle yıkılan mahallelere gidip arama kurtarma çalışmaları yaparken bir yandan kurtulan depremzedelerle birlikte kış soğuğunda barınmanın, ısınmanın ve daha bir çok temel ihtiyacı temin etmenin yollarını arıyoruz.

Sadece kendi bölgemize değil, en ufak bir yardım gitmeyen ilçelere, köylere ihtiyaçlarını temin etmeye çalışıyoruz. Bu beş günün içerisinde herhangi bir devlet yetkilisiyle karşılaşmazken dün gece arabada yaşayan insanların güvenliği, evlere girip çıkmalar ve koordinasyon merkezimizin güvenliğini sağlamak amacıyla çevrede dolaşan iki arkadaşımız TEM şube tarafından GBT bahanesiyle durdurulmuş ve darp edilmiştir. Bu esnada ‘’Ertesi gün alanı terk etmezseniz sizi burada kaybederiz kimse de bulamaz.’’ ifadesiyle arkadaşlarımız tehdit edilmiştir. Bu tehdit yalnızca arkadaşlarımıza yönelik değil hepimize yapılmış bir tehdittir. Arkadaşlarımızın ve hepimizin başına gelecek her şeyden TEM şube ve devlet sorumludur.

Depremin ilk anından itibaren enkaz altında olan kayıpları bulmak için hiçbir çaba sarf etmeyen ve kurtulanlara bir battaniye, bir çadır vermekten aciz olan devlet, dayanışma alanlarına saldırmasını şaşkınlıkla değil öfkeyle karşılıyoruz.

Dayanışma yaşatır.

10 Şubat 2023
Antakya

Armutlu Koordinasyon Merkezi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz