Cumartesi Annesi Asiye Karakoç sonsuzluğa uğurlandı

Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi Paşaçayırı Camisi’nden Beşyüzevler Mezarlığı’na getirildikten sonra defnedilen Asiye Karakoç’un mezarını karanfillerle donatan Cumartesi Anneleri burada birer konuşma yaptı.
‘Mücadelen bizimle sürecek, hakikati ve adaleti aramaya devam edeceğiz’
Asiye Karakoç’un oğlu Hasan Karakoç, “Bir ana daha katillerden hesap soramadan, katillerin cezasını çektiğini göremeden bu dünyadan çekip gitti. Kaybedilenlerin katledilenlerin hepsinin hesabını sorana kadar, katiller hak etiği cezayı çekene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Gözün arkada kalmasın, bugüne kadar verdiğimiz mücadeleyi bundan sonra da sensiz devam edeceğiz. Sen rahat uyu anacağım, yolun açık olsun, bıraktığın mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi. Ardından söz kullanan Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak, Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak, Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, İHD Kayıplar Komisyonu adına Sebla Arcan, Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır, Hayrettin Eren’in kız kardeşi İkbal Eren, Cumartesi Anneleri’nden Hanım Tosun ve Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak da konuşmalarında Asiye Ana’nın dik ve kararlı duruşunu hatırlatarak, mücadelesini sürdüreceklerini, hakikati ve adaleti aramaya devam edeceklerini vurguladılar.
Ocak ve Karakoç ailelerinin oğullarını arayışı Cumartesi Anneleri eylemini doğurdu
Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Lisesi önündeki ilk oturma eylemi, 21 yıl önce Rıdvan Karakoç ve Hasan Ocak’ın bedenlerinin bulunması sonrası gerçekleşmişti.
Karakoç ailesi gibi gözaltında kaybedilen oğulları Hasan’ı arayan Ocak ailesi, 1995’in Mayıs ayında Beykoz Savcılığı’ndaki dosyalar arasında tesadüfen Rıdvan’ın işkence görmüş cansız bedeninin fotoğrafını gördü. Rıdvan Karakoç’un işkence ile öldürülmüş bedeninin Beykoz’da ormanlık alana atıldığı, 26 Mart 1995 tarihinde Adli Tıp’a teslim edildiği ve emniyette parmak izi olduğu halde ‘kimliği meçhul kişi’ olarak gizlice Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildiği böylece ortaya çıktı. 3 Haziran 1995 tarihinde Rıdvan’ın mezarına ulaşan Karakoç ailesi onu bulunduğu yerden alarak Gazi Mahallesi Mezarlığı’na tekrar defnetti.
Rıdvan’ın işkence edilmiş bedeni bulundu ama ona işkence yapanlar, işkence emrini verenler, onun gözaltına alındığını inkâr edenler, soruşturmayanlar, gözaltında kaybedenler yargılanmadı. Rıdvan Karakoç’un öldürülmesine dair dosya zamanaşımı tehlikesi altında.

Kaynak: Dihaber, Evrensel, 10 Aralık 2016