Haiti-Venezuela kökenli politikacı ve dayanışma aktivisti katledildi

Olaydaki iki şüpheli, polisle yaşadıkları bir çatışmada öldü, diğer üç şüpheli ise yakalandı. Polis saldırıda kullanıldığı öne sürülen iki silahı ele geçirdi.
Saint Louis 1985 yılında siyasi mülteci olarak Haiti’deki ABD destekli Duvalier diktatörlüğünden kaçarak Venezuela’ya geldi.
Haiti-Venezuelalı aktivist hayatını, Haiti ile Dayanışma Komitesi’ni kurarak ve Birleşik Haiti Sosyalist Hareketi’nin uluslararası koordinatörlüğünü yaparak Bolivarcı Devrim ile anayurdu Karayipler arasındaki bağları güçlendirmeye adadı, aynı zamanda Venezuela Haiti-Bolivarcı Kültür Evi’nin genel sekreterliği görevinde bulundu.
Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi’nin (PSUV) geçen Haziran ayında parlamento seçimlerinde aday olan Saint Louis, Venezuela’nın Bolivarcılık sürecinde önemli figürlerden biriydi.
Saint Louis ayrıca Haiti’den Venezuela’ya insan kaçakçılığı karşıtı çalışmalarda bulunmaktaydı. Son dönemde bu konu üzerinde sözü geçen isimlerden biriydi.
Louis’in katli eski Tupamaro gerillalarından olan milletvekili Cesar Vera’nın katledilmesinden 48 saat sonra gerçekleşti.
Kaynak: Venezuela Dayanışma Komitesi,
www.direnisteyiz3.org