Hazırsanız…

İstanbul, Kartal Meydanı’nda, 19 Kasım 2023 tarihinde gerçekleşen “İşçi Emekçi Mitingi”nde dağıtılan bildiridir.

Kaldırın kafanızı ey bu devranın döndürücüleri!
Eeyyy lanetliler, sözlerimiz size.

Boşaltın kafanızı, kavga sertleşiyor, yaklaşıyor!
Yeryüzünün ayakçıları; günde 12 saat çalışmakla, ertesi ayı düşünmekle, kirayı denkleştirmekle, çocuğun beslenmesini düşünüp uyuyamamakla, 8 ay sonraya alınabilmiş doktor randevusuyla… Yarın bir çırpıda silinip gitmekte olacak onlarca konuyu bir kenara bırakın 3 dakikalığına.

Bizim bir derdimiz var ve emin olun bin dermana değişmeyeceğiz.

Çok açıktır; eğer gücümüzü örgütlersek ve bu içinde yaşadığımız cendereye “elimiz, yüzümüz kana bulansın” netliğiyle yaklaşırsak tarihi baştan yazabiliriz. İşçi sınıfının iktidarı bugünkü tüm “pürüz”leri temizleyecek kudrettedir.

Çok açıktır; bu düzenin hiçbir unsuru, bize istediğimiz dünyayı vermeyecek. Çünkü özgür bir dünya, sınırsız ve sınıfsız bir toplum, verilebilecek değil inşa edilebilecek bir olgudur. Bilinen bir gerçeği tekrarı pahasına; bizleri kurtaracak olan kendi kollarımızdır.

“Daha aşağısı bizi kurtarmaz” derler.

İşçi sınıfının iktidarı dışında, hiçbir çözüm, hiçbir çıkış önerisi bize yol gösterici olamaz. “CHP sola mı kırıyor”, “faşizm kurumsallaşarak üstümüze geliyor”, “kazanımları korumak, savunmak bu dönem öncelikli görevdir” gibi kırıntılarla yetinmek isteyeni -üzülerek söylemek gerekirse- tarih bir duvara çarpıp atacaktır.

Filistin Direnişi’nin bize bahşettiği gibi bugün tüm dünya tam da olması gerektiği gibi ikiye bölünmüştür. Ya ezilenden yanasınız ya da ikircikli her durumun sizi götüreceği yer olan egemenden yanasınız.

Bu niyetle bakan için çok açıktır; dünya bir altüst oluşa gebedir. Gelmekte olan devrimdir. Kendini yeniden, yeniden, yeniden yakma pahasına devrim için bir tuğla koymanın bugün çok daha gerekli olduğu bir dönemdir bu.

Bugün; işçilerin, halkların, kadınların, öğrencilerin, mücadele güçlerinin talepleriyle, yaşamak istedikleri dünya için fikirleriyle bir araya geldiği, ortak bir mücadele planını hayata geçirdiği Birleşik Emek Cephesi’ne ihtiyaç vardır.

Devrimci sosyalizm, işçi sınıfının birliği ve halkların kardeşliği için tek çıkar yoldur.
Devrimci sosyalizm, işçiler, halklar, kadınlar, öğrenciler için, tüm direnişleri birleştirmenin bu düzeni yıkmanın çok değerli bir adımıdır.

Ve…

İşçileri, halkları, kadınları, öğrencileri…
Devrimcileri saflarımıza çağırıyoruz…

Devrim bize bir hediye olarak sunulmaz. Devrim örgütlenir. Bir sabah kalktığımızda devrim olmaz. Devrim yapılır, devrim olunur.
Devrim için ileri; ya sosyalizm ya ölüm!

Kaldıraç Hareketi

19 Kasım 2023

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz