Irak Ordusu Musul’un doğusunu IŞİD’den temizledi

Irak Terörle Mücadele Gücü Lideri Talip Şigati yaptığı açıklamada; Musul’un doğusunun (Dicle Nehri’nin doğusu) tamamının IŞİD’den geri alındığını yineleyerek, Musul’un batısını da terör örgütünden kurtarma operasyonu planlarını çizdiklerini dile getirdi.
Ayrıca Başbakan Haydar el-İbadi 17 Ocak’ta yaptığı basın toplantısında; IŞİD kontrolündeki Musul’un batısı için harekât hazırlığı içerisinde olduklarını söyledi.
Irak’ta terör örgütü IŞİD ile mücadelede çıkan çatışmalarda şu ana kadar bin 700 peşmergenin hayatını kaybettiği, 9 bin 700 eşmergenin ise yaralandığı bildirildi.
Irak Ordusu 16 Ocak’ta Musul’un simgesi olarak bilinen Nebi Yunus Türbesi’ni kontrol altına aldı.
Ordu güçleri ile IŞİD militanları arasında devam eden şiddetli çatışmalardan kaçan vatandaşlar ise Sukker Mahallesi üzerinden güvenli bölgelere geçiyor.
Operasyonu yürüten Ninova Operasyonu Genel Komutanlığı, 17 Ekim tarihinden 17 Ocak’a değin Musul ve çevresinde 600 köy ve ilçenin IŞİD’in işgalinden kurtarıldığını duyurdu.
Ninova Operasyon Odası Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, operasyon gerçekleştirilen bölgelerin durumu şöyle sıralandı:
Musul kentinin kuzeyi 16. Piyade Tugayı tarafından Dicle suyunun doğusundan kentin doğusuna kadar kurtarıldı.
Kentin güneyi federal polis güçleri ve 9. Zırhlı tugay tarafından kurtarıldı.
Kentin doğusu Dicle nehrinin doğusuna kadar Anti Terör Güçleri tarafından kurtarıldı.
Kentin güneybatısı ise Federal Polis Güçleri, Ninova Operasyon Komutanlığı ve Heşd El Şebî güçleri tarafından kurtarıldı.
Kaynak: Direnişteyiz.org, 18 Ocak 2017