Sudan’daki son gelişmelere ilişkin Merkez Komite açıklaması – 15 Nisan 2023

Sudan Halkına Bir Açıklama

Güvenlik Komitesi generalleri ve güçleri arasındaki yoğun ve şiddetli askeri çatışma, halk kitlelerimizi karşı devrimci güçlerin hırslarının tehlikesine ve pervasızlığına ve daha fazla kan dökülmesine maruz bırakmaktadır.

Bu çatışma, Nisan 2019’da devrimin başlangıcından bu yana ülkenin liderliğini ve yönetimini üstlenen askeri ve sivil güçlerin sapmasının bir sonucudur.

Devam eden şiddet ve karşı şiddetin mağdurları, Devrimin devamı ve tam demokratik sivil iktidara ulaşılması için mücadele eden halktır. Normal hayata dönüşün yolu, derhal ve kapsamlı bir ateşkesle, orduların ve milislerin şehirlerden ve köylerden ayrılmasıyla ve şehirlerde ve kırsal alanlarda vatandaşların bir araya geldiği yerlerden uzak tutulmasıyla başlar.

Şu anda yaşananlar, bazı yabancı güçler tarafından teşvik edilen ve bu yabancı güçlere bağlı silahlı gruplar tarafından yürütülen iktidar ve ülkenin zenginliği üzerindeki mücadelenin devamıdır. Bu kanlı çatışmalar ve bunların devamı, Partimizin uyarıda bulunduğu konudur ve vatandaşlar arasında kafa karışıklığı ve korku yaymaktadır.

Bu bağlamda Komünist Parti, tüm milislerin dağıtılmasını, şehirlerde ve kırsal alanlarda konuşlandırılan silahların toplanmasını ve birleşik bir profesyonel ulusal ordunun yeniden inşasını hızlandırmanın gerekli olduğunu düşünmektedir.

Sudan Komünist Partisi, derhal ateşkes talep etmek, orduların ve milislerin şehirlerden çıkmasını sağlamak ve ülkeyi generaller arasındaki kanlı çatışmalardan kurtarmak için birlik çağrısında bulunur.

Halkımızın, tüm yurtsever güçlerin, Radikal Değişim Güçlerinin ve Direniş Komitelerinin Devrimin hedeflerini desteklemek ve barış, güvenlik ve istikrarı yeniden tesis etmek üzere birleşmesi acil bir görevdir. Mevcut krizi sona erdirmenin, Devrimi geri kazanmanın ve halkın iktidarını kurmanın tek temeli budur.

Özgürlük, Barış, Adalet ve Sivil Devlet Halkın Tercihidir

Bu bağlamda Komünist Parti halkımızı mahalleleri ve yerleşim alanlarını korumaya çağırmaktadır.

Sudan Komünist Partisi ayrıca dünya halklarını, demokratik ve komünist güçleri Sudan halkının mücadelesiyle dayanışma bayraklarını yükseltmeye ve şanlı Aralık Devrimi’ne düşman güçleri dizginlemeye çağırır.

Merkez Komite
Sudan Komünist Partisi

15 Nisan 2023

___________

* Parti’nin 15 Nisan 2023 tarihli Merkez Komite toplantısı tarafından yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz