İşçilerin kapitalist sistemi kökünden sökme mücadelelerini hızlandırmak ve yoğunlaştırmak çok önemlidir*

Anadolu’da 1970 İşçi Direnişinin Yıldönümü
1970’de Türk hükümeti birçok halk karşıtı yasa çıkarmaya çalıştığında işçi mücadeleleri dalgası patlak verdi. 15 ve 16 Haziran 1970’de Türk hükümeti, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nu yasakladığını ve kapattığını ilan etti. Hükümetin bu kararı, Türkiye’nin birçok yerinde işçileri hükümetin kararına karşı İstanbul’a doğru yürüyüşe geçmeleri için harekete geçirdi. İşçilerin direnişinin yoğunluğu nedeniyle hükümet, İşçi Sendikası’nın kapatılmasına ilişkin tasarısını geri çekmek zorunda kaldı.
Bugüne kadar Anadolu işçileri, 15 ve 16 Haziran 1970’de meydana gelen işçi direnişini ve işçileri daha fazla mücadeleye yönlendiren zaferi anıyor. Şu anda, kapitalizmin en yüksek aşaması olan emperyalizm ve kapitalizm için çürüme aşamasından geçerken, işçilerin kapitalist sistemi kökünden sökme mücadelelerini hızlandırmak ve yoğunlaştırmak çok önemlidir. Bu nedenle Anadolu halkıyla birlikte 15 ve 16 Haziran 1970’te meydana gelen Direniş’i anıyor, 18 Haziran 2022’de düzenlenen etkinliklerde başarılar diliyoruz. Türk işçi sınıfının ilerici mücadelesinin yanında dimdik ayaktayız.
Yaşasın Türk İşçi Sınıfının Direnişi!
Yaşasın anti-emperyalist enternasyonal dayanışma!
Teşekkürler.
yoldaşça…

Halk Kurtuluş Cephesi

*:  Kaldıraç, AKA-DER, Özgür Lise ve İşçi Gazetesi’nin “15 – 16 Haziran’dan Gezi’ye; direniş ruhuyla, geleceğimizi kurmaya” başlığıyla örgütlediği etkinliğe Sri Lanka Halk Kurtuluş Cephesi‘nin yolladığı mesajdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz