Kaldıraç dergisinin Ağustos 2023 tarihli sayısı yayında

Aylık Devrimci Sosyalist Dergi Kaldıraç’ın Ağustos sayısının tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dergimizin bu sayısında bulunan yazılardan bazı bölümler ise şöyle;

Seçim ve sandık üzerinden oynanan ve artık pespaye bir müsamere hâline getirilmiş olan egemenin “demokrasi” oyunu, artık işe yaramamaktadır. Hileler açıktır. Muhalifmiş gibi görünenler, gerçekte iktidar kadar devletin unsurlarıdır. Ve solcu imiş gibi sunulan CHP ile varılacak yerin, Saray Rejimi’nin destekçiliği olacağı açık hâle gelmiştir.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Perspektif – İşçi sınıfının yolu: Birleşik Emek Cephesi

Emperyalist metropollerde başlayan kitlesel eylemler, daha çok, sömürge ülkeleri etkileyecektir. Bu, günümüz dünyasında devrimin gelişimi açısından önemlidir. Emperyalist ülkelerdeki her kitlesel eylem, bir süre sonra, kendini sömürge ülkelerde daha sağlam biçimde gösterecektir.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Deniz Adalı – Fransa; yine mi hayalet dolaşıyor ya da devrim ve karşı-devrim

Temmuzun başından başlayarak açıklanan -arkası gelecektir- ekonomik kararları, savaş ekonomisinin gerekleri olarak ele almak gerekir.

İster maaşlara yapılan zamları düşünün isterse vergi, haraç ve zam furyasını düşünün, hepsi bir bütündür ve savaş ekonomisinin gerekleridir. Savaşa girecek bir ülkede memur maaşlarının artması, bir algı yaratır. Bunu yapıyorlar. Devlete güven, ekonomik yanılsama ile sağlanmak isteniyor. Saray Rejimi, bu yolla, hem ücretleri artırmış ve “hoş” bir hamle yapmış oluyor hem de bir anda bu artışları geri alıyor ve savaş için gereken vergileri topluyor.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Fikret Soydan – Yağma, rant ve savaş ekonomisi

Savaşa karşı olduğunu söyleyip, NATO’dan demokrasinin garantörü olarak söz etmek, ikiyüzlülüktür. Bunu Kılıçdaroğlu yaptığında sorun yok, zaten o NATO eridir. Ama bunu tarafsız, barış yanlısı görünen profesörler yaptığında, bu ciddi bir sorundur.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Aysun Sadıkoğlu -NATO, emperyalizmin savaş makinası

Bu sayı ayrıca Sibel Özbudun’un “Doğubayazıt Festivali, Özkök öforisi ve pasifikasyon doktrini, Temel Demirer’in “Ecdat” hikâyeleri ve İyi ki yazdılar yazıları, Fikret Başkaya’nın Binmişiz bir alâmete…  ve Barış Altınsoy’un 30. yılında 2 Temmuz 2023’ten geriye kalanlar  yazıları da bulunmakta.

Dergimizin dağıtımına katkı sunmak için 0539 840 81 56 numarasına WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dergimizin tamamını okumak için; Kaldıraç Sayı: 265 / Ağustos 2023
Dergimizin temin noktaları için; Oku, Okut, Dağıt
Dergimize abone olmak için; buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz