Kaldıraç dergisinin Aralık sayısı yayında

Aylık Devrimci Sosyalist Dergi Kaldıraç’ın Aralık sayısının tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dergimizin bu sayısında bulunan yazılardan bazı bölümler ise şöyle;

Günlük bilinç içinde, artan asgarî ücrete sevinirsiniz, ertesi ay artan gaz, elektrik, su fiyatları karşısında şaşkına dönersiniz. Rakamlar, para, önemini kaybeder. Kendisi çok önemlidir ama artık miktarının anlamı kalmamıştır. Peynir fiyatına bakarsınız ve şaşkına dönersiniz, oysa az önce maaşınızı çektiğinizde 5500 TL’nin büyük bir rakam olduğunu hissetmiştiniz. Biliyoruz ki, Aralık ayında, yeni yıldan geçerli olacak asgarî ücret tartışmaları ortaya çıkacak.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Perspektif – Asgarî ücret ve anlamını yitiren rakamlar

Bugün işçi hareketinin ana sorunu sendikal hareketin, sendikalaşma oranının geri olması değildir. Bu elbette bir gerçektir. Ama ana sorun, devrimci hareketin işçi sınıfı içindeki örgütlenmesinin zayıflığıdır ve başka bir deyişle, işçi sınıfının devrimci harekete uzaklığıdır, siyasal mücadele alanına kendini bir sınıf olarak ortaya koymamasıdır.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Deniz Adalı – 2022 sonunda işçi sınıfının durumu üzerine

Beyoğlu saldırısının ardından, devletin açık olarak Kürtlere karşı bir saldırı için harekete geçmesi içeride ve dışarıda savaş politikasının kendini göstermesidir. Kimyasal silah kullanan bir devletin, aslında dış saldırı için bir “bahane”ye de ihtiyacı olmamalıdır. Ama Beyoğlu bombalaması, bu saldırılar için, ulusal ve uluslararası alanda yeni bir zemin edinme girişimidir.

Seçim senaryolarına da buradan bakmak faydalıdır. Burasını, ABD’nin savaşı büyütme politikalarını, TC devletinin ABD tetikçisi olması hâlini unutup, seçim süreci üzerine tartışmak, ormanı görmemektir, olup biteni doğru anlamamaktır.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Fikret Soydan – İçeride-dışarıda savaş

Taksim’deki patlama, devlet güçlerinin korkuyu daha fazla yayma ihtiyaçlarının ifadesidir. Bunun için başka yollar aradıklarının farkındayız. Devlet, düne kadar, bugüne kadar uyguladığı şiddet politikaları ile, olağanüstü hâli olağan hâle getirmiştir. Artık, bu saldırganlıkları, istedikleri sonuçları vermemektedir. Bu nedenle, daha ileri, daha açık, daha farklı bir şiddet politikasını devreye sokmak arzusundadırlar. Taksim bombalaması ve sonrasında uygulamaya konan karartma, ortaya saçılan yalanlar, yalan yamuk açıklamalar, bu arzunun ifadesidir. Buna karşı, kitlesel direniş yolu dışında, işçi sınıfının devrimci mücadele yolu dışında bir çıkış yolu yoktur.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Aysun Sadıkoğlu – Taksim bombalaması; karartma, korkutma ve katliam

Ayrıca dergimizin bu ayki sayısında birçok röportaj bulunmakta. Haiti teleSUR muhabiri Jackson Jean ve Okay Deprem ile yaptığımız röportajları isimlerin üzerine tıklayarak ve sitemizde yeni açılan “Röportajlar” bölümünden okuyabilirsiniz.

Dergimizin tamamını okumak için; Kaldıraç Sayı: 257 / Aralık 2022
Dergimizin temin noktaları için; Oku, Okut, Dağıt
Dergimize abone olmak için; buraya tıklayabilirsiniz.

Dergimizin dağıtımına katkı sunmak için [email protected]‘a ve WhatsApp’tan 0539 840 51 56’a ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz