Kaldıraç dergisinin Kasım 2023 tarihli sayısı yayında

Aylık Devrimci Sosyalist Dergi Kaldıraç’ın Kasım sayısının tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dergimizin bu sayısında bulunan yazılardan bazı bölümler ise şöyle;

Akıl almaz bir “tarafsızlık” numarası ile, sözüm ona insancıl düşünme sistemini devreye sokmaktadırlar ve Hamas ile İsrail’in saldırılarını ‘aynı’ kefeye koymaktadırlar. Gerçekte bu, İsrail’in katliam politikalarını gizlice, utangaçça desteklemek demektir. 

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Perspektif – “Batı demokrasisi”,“Batı değerleri” ve “Batı medeniyeti”

Bir yandan Hamas değil de bir Marksist-Leninist örgüt bu gelişmişlikte etkin olmuş olsa, elbette mücadele çok daha farklı yürür. Öte yandan biliniyor ki bu mücadelede sadece Hamas yok, tüm Filistin örgütleri, devrimci örgütler de bu mücadelenin her zaman olduğu gibi şimdi de içindedir.

Buna rağmen, Hamas’ın eylemi ciddi ciddi planlanmış, sonuçları olacak bir eylemdir ve teknik açıdan bir başarısının olduğu da tartışma götürmez.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Deniz Adalı – Açık hapishane Gazze, Demir Kubbe, bitmeyen direniş

Yeni NATO savaş kabinesi elbette İslam’ı ve milliyetçiliği kullanmaktan vazgeçmeyecektir. Ama bir bütün olarak devletçe desteklenen İslamcı grupların arasındaki savaşa, tıpkı çeteler arasındaki savaşlara olduğu gibi, savaş politikaları çerçevesinde bir sınır konulmak istenmektedir. Yani “kutsal savaş” amacı için bazı çatışmaların sınırlarının çizilmesi söz konusudur. NATO çerçevesinden bakılınca, bu çeteler, bu tarikatlar vb. arasındaki “egemen sınıf içi çatışmalar” belli bir sınır içinde tutulmak istenmektedir.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Deniz Adalı – Saray Rejimi’nin “restorasyonu” ve “savaş kabinesi”

Saray Rejimi’nin içeride ve dışarıda savaş politikası, şimdi daha büyük bir ciddiyetle yürütülmektedir. Bu nedenle şiddetli saldırmaktadırlar. Cumartesi Annelerine bakın, Gezi Davası’na bakın, işçi eylemlerine karşı saldırılara bakın, Akbelen’e bakın. Hepsinde bu saldırganlığı daha iyi görmek mümkündür.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Fikret Soydan – Yasalarınız sizin, fermanlarınız sizin; direnişimiz, fabrikalarımız, okullarımız, sokaklarımız bizimdir

Bu açıdan, bir yandan Rusya sıkıştırılmak istenmektedir ama esas olarak İran çevrelenmeye çalışılmaktadır. İran ile Türkiye arasında bir savaş hazırlığı olduğunu, bunu NATO’nun planlamakta olduğunu görmek zor olmasa gerek. Suriye savaşının bedelini bölgedeki halklar ödüyorlar. Kafkaslardaki planlamalar şimdilik en çok Karabağ’daki Ermenilere zarar verir durumdadır. Böylece, tüm Ortadoğu’yu yeni bir savaşın eşiğine getirdiklerini kabul etmek gerekir.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Aysun Sadıkoğlu – ABD’nin savaş planları ve Saray Rejimi

Bu sayı ayrıca Hakkı Taşdemir’in Güvenceli esneklik mi,esnekliğin güvencesi mi?, Temel Demirer’in Çarpıtmaların yol açtığı hafıza kaybına dair, Fikret Başkaya’nın Filistin: Bir İnsanlık Ayıbı…, Direnişteyiz Yayın Ekibi’nin “Eylemimiz burada sona ermiştir” Peki ya sonrası?, Ege Can Özgür’ün Sanat Özgürleşmesi yazı dizisinin devamı ve Doğa Öner’le Kaya Turan’ın Batı basınına yönelik beraber yazdığı Filistin’i yalnız bırakmayın başlıklı yazıları da bulunmakta.

Dergimizin dağıtımına katkı sunmak için 0539 840 81 56 numarasına WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dergimizin tamamını okumak için; Kaldıraç Sayı: 268 / Kasım 2023
Dergimizin temin noktaları için; Oku, Okut, Dağıt
Dergimize abone olmak için; buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz