Küba’da sosyalizmin başarısı: Tümörü engelleyen kanser aşısı kullanımda!

Cimavax adlı aşının, ömrü bir yıla kadar uzatabildiği, 60 yaş altındaki hastalarda iyi sonuç verdiği ortaya kondu. Doğrudan tümöre saldırmayan aşı, tümörün ürettiği ve kanda dolaşan “epidermal büyüme faktörü” adlı proteini hedef alıyor. Bu protein hücrelere büyümesini ve bölünmesini söylüyor, kanseri yayıyor. Aşı, işte bu proteinin kanser hücrelerine yapışmasını engelliyor. Uzmanlar testler olumlu sonuç verirse, bir gün Cimavax’ın insanların çocukken yaptıracağı önleyici bir aşı haline gelebileceğini belirtiyor.
2008’deki klinik denemelerin ikinci fazında, aşı olan kanser hastalarının diğerlerine oranla 4 ila 6 ay uzun yaşadığı tespit edildi ve Küba Sağlık Bakanlığı, Cimavax adlı aşıyı halka ücretsiz vermeye başladı.
Küba’daki bin kişiden sonra Avrupa’da da bin kişi teste tabi tutuldu. Aşının, ömrü bir yıla kadar uzatabildiği, 60 yaş altındaki hastalarda iyi sonuç verdiği ortaya kondu.
Aşının tüm dünyada kanser hastalarına umut olması sonucu, sosyalist Küba kurulduğundan beri onu yıkmaya çalışan emperyalist ABD de bu duruma ilgisiz kalamadı. ABD’deki Roswell Park Kanser Enstitüsü aşıya ilgi gösterdi ve klinik deneyleri başlatmaya karar verdi. Şu anda Gıda ve İlaç Dairesi FDA’dan izin alma sürecine girildi. Bu aşının klinik testlerden geçmesi, ABD’de kullanıma girmesi 5-10 yıllık bir zaman alacak. Küba’nın üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle testlerin akciğer dışındaki kanserlere uygulanma şansı olmadı.
Uzmanlara göre sonuçlar olumlu olursa, bu aşı bir gün insanların çocukken yaptıracağı önleyici bir aşı haline gelebilir.
İşte o zaman Küba devriminin en büyük armağanı, insanlığın en büyük düşmanı olan kanserin tedavisi olacak.
Tedaviden faydalanmak için Küba’daki sağlık kurumlarına e-posta ile müracaat edilmesi gerekiyor. İstenen İngilizce bir rapor doktorlardan oluşan bir komisyon tarafından inceleniyor. Küba’da çaresinin, farklı bir uygulamanın olup olmadığına bakılıyor. Küba Sağlık Hizmetleri (Servicios Medicos de Cuba) adındaki bu grup daha sonra hastaya davet gönderiyor.

Kaynak: ilerihaber.org