Meksika’da benzin isyanı: 400’den fazla akaryakıt istasyonu kamulaştırıldı

Meksika’da yılbaşında benzin fiyatlarında yapılan yüzde 20’lik zam sonrası ülke genelinde başlayan işgal eylemlerinde biri polis 5 kişi hayatını kaybetti.
4 Ocak’ta başlayan ve 31 eyaletin 22’sinde devam eden eylemlerde 400’den fazla yakıt istasyonu ve süpermarket kamulaştırıldı. Polis iki gün içinde eylemlerde 987 kişiyi gözaltına aldığını açıkladı. Halk, benzin fiyatlarına 1 Ocak itibarıyla gelen yüzde 20’lik zammın geri alınmasını talep ediyor.
Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, benzin fiyatlarına yapılan zammın uluslararası fiyat artışının sonucu olduğunu söylemiş, zammın ekonomik istikrarı sağlamaya yönelik “zor ama gerekli” bir adım olduğunu belirtmişti. Meksika’da zammın ardından benzinin litresi 90 sentten satılıyor. Ülkede günlük asgari ücret 4 dolar civarında.
5 kişi hayatını kaybetti
Başkent Meksiko’nun kuzeyindeki Hidalgo eyaletine bağlı Ixmiquilpan şehrinde polisle protestocular arasında çıkan çatışmada iki gösterici hayatını kaybetti.
Meksika Körfezi kıyısındaki Veracruz şehrinde de eylemci iki kişinin kimliği bilinmeyen şahıslar tarafından vurulduğu bildirildi.
Başkent Meksiko’da ise bir bezin istasyonundaki kamulaştırmayı engellemek isterken otomobilin çarptığı bir polis memuru hayatını kaybetmişti.
Kaynak: Direnisteyiz.org, 7 Ocak 2017