Proje okullarda öğretmenlerin %60’ı değişti

Proje okul uygulamasına karşı çıkan insiyatifler, uygulamanın sonuçlarıylarıyla ilgili bir bildirge yayımladı. Vefa, İstanbul Erkek, Kadıköy ve Bornova Anadolu liselerinin mezun dernekleri tarafından düzenlenen ‘Her Yönüyle Proje Okulları Yönetmeliği’ başlıklı panelin sonuç bildirgesini yayımlandı. Bildiride, İstanbul’un köklü liselerinde görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanı’nın açıkladığı gibi %18 değil, %60 olduğu kaydedildi. Bildiriden öne çıkan başlıklar şöyle:

-Yargıya taşınan yönetmeliğin ve uygulamalar genelgesinin, eğitim öğretim yılı başladıktan sonra uygulanması neticesinde derslerin boş geçmesi ve geniş çaplı eğitim kadrosu değişiklikleri nedeniyle, öğretmen, öğrenci ve veli mağduriyetleri oluşmuştur. Özellikle öğrencilerin bu uygulamadan olumsuz etkileneceği aşikardır.

-Görev yerleri değişen öğretmen oranının %18 olduğu açıklanmış olmasına rağmen, detaylı bir değerlendirme yapıldığında İstanbul’daki ve diğer illerimizdeki proje okullarının çoğunun açılış yılı yeni olduğundan 8 yılını dolduran öğretmenlerin, özellikle yüksek puanla öğrenci alan, tarihi niteliği olan köklü okullarda yoğunlaşmış olduğu; bu okullarda %60’ı aşan oranda öğretmen değişikliği görülmektedir. Proje Okulları’nda görev yeri değiştiği ifade edilen bin 187 öğretmenin 906’sı bu okullardandır.

-Proje okulu olarak adlandırılan 163 okulun aynı düzenlemelere tabi tutulması eğitim uygulamaları açısından doğru sonuçlar vermeyecektir.

Kaynak: Cumhuriyet, 18 Kasım 2016