Sosyalist Kadın Hareketi’nden… // Temmuz 2022

Sosyalist Kadın Hareketi/İstanbul 20-21 Ağustos tarihlerinde Erikli’de, Sosyalist Kadın Hareketi/Ankara ise 13-14 Ağustos’ta Ankara Çamkoru Tabiat Parkı’nda kamp yapacağını duyurdu. Kamp çalışmaları ile birlikte SKH’li kadınlar bu ay; İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını Danıştay’ın onaylaması üzerine İstanbul, Kocaeli, Ankara ve Adana’da eylemler gerçekleştirdiler.    

Yok sayılmaya, baskılara, kadın katillerine karşı; isyandayız

19 Temmuz’da, Danıştay’ın kararının açıklanmasının ardından aynı güne Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çağrıcısı olduğu, İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili Danıştay’ın aldığı kararı protesto etmek için yapılan eyleme katıldık. Eylemde “Biz bu kararlarını mahkemelerini, yasalarını, adaletlerini tanımıyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ni direnenler olarak sokaklarda, meydanlarda yan yana gelerek, öfkemizi daha çok büyüterek kazanacağız.” diyerek sözümüzü söyledik.

20 Temmuz’da, bileşeni olduğumuz Adana Kadın Platformu ile eylemdeydik. Heykelli Park’ta buluşan kadınlar “Kararı tanımıyoruz” açıklamasında bulundu. Bizler de eyleme “Yasalar sokakta yazılır” dövizimizle katıldık.

21 Temmuz’da, Ankara’da tüm engelleme çabalarına rağmen bileşeni olduğumuz Ankara Kadın Platformu bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Eğitim-Sen 2 No’lu Şube’de gerçekleştirilen açıklamada “İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz, bizim için bitmedi” pankartı açıldı.

22 Temmuz’da, Kocaeli’nde bileşeni olduğumuz Kocaeli Kadın Platformu ile İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha haykırmak için alanlardaydık. İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz pankartının açıldığı eylemde “Öfkemizi örgütlediğimizde İstanbul Sözleşmesi’ni mumla ararsınız” dövizlerimizle yer aldık.      

23 Temmuz’da, “İstanbul Sözleşmesini Uygula – İstanbul Kampanya Grubu”nun Danıştay’ın ret kararına karşı “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” şiarıyla çağrısı yapılan eyleme katıldık. “Sözleşmeden çıkanlar, kadın katillerini koruyanlar ve aklayanlar bilsinler; buradayız” diyerek Kadıköy-Eminönü İskelesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdik.

KaynakKaldıraç Dergisi // Sayı: 253

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz