Tekstil ve turizm alarm veriyor: 2017 hiç kolay bir yıl olmayacak

İşsizlik

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meclisi Başkanı Şeref Fayat, Cumhuriyet’e verdiği röportajda; giyim sektörünün özellikle 15 Temmuz darbe girişimi ve artan çatışmalar nedeniyle yabancı alıcıları getirmekte zorlanıldığını belirterek, “Müşteri getirmekte zorlanıyoruz. 2017 hiç kolay bir yıl olmayacak. Maliyetler düşürülmezse en vahimi de işçi çıkarmalar başlayacak” dedi.

2016 sonunda 18 milyar dolar olarak hedeflenen tekstil ve hazır giyim ihracatının bu yıl 17,5 milyar dolarda kalması bekleniyor. İthalatın dolarla, ihracatın euroyla yapılması nedeniyle doların yükselişi de sektörü olumsuz etkiliyor.

Fayat, 500 bin kayıtlı, bir o kadar da kayıtsız çalışanıyla 1 milyon kişinin istihdam edildiği tekstil sektöründe işten çıkarmaların gündeme gelmesiyle tarım dışı işsizliğin en az iki puan artacağını belirtti.

Turizm 2017’de, 2016’dan kötü olabilir

Borsatek’in haberine göre Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy, Avrupa’daki olumsuz Türkiye algısı nedeniyle turizmde 2017 yılının, 2016’nın da altında olmasını beklediklerini söyledi.

Turist sayısı Ocak-Eylül döneminde yüzde 32 düşüşle 20,3 milyona gerilemişti. Turizm gelirleri de çatışma atmosferinin yarattığı güvenlik endişeleri ve Rus ziyaretçi sayısındaki düşüşün etkisiyle üçüncü çeyrekte, bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 32,7 azalarak 8,28 milyar dolar oldu.

Reuters’ın sorusunu yanıtlayan Ersoy, “2017’de 2016’dan farklı olarak sadece Rusya pazarında artış bekliyoruz. Avrupa pazarında ise artan anti-propaganda nedeniyle bu yıla göre daha da düşüş bekliyoruz” dedi.

Özellikle Batılı turistleri hedef alan IŞİD saldırıları bazı Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gelen turist sayısında da ciddi düşüşe neden oldu.

Seyahat gelirlerine yansıyan bu düşüş 2015 yılındaki 27 milyar dolarlık gelirin bu yıl güncel OVP’de 18,6 milyar dolara revize edilmesine neden oldu.

Rusya pazarındaki artışın Avrupa’daki düşüşü karşılamama ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulayan Ersoy,”Veriler, 2017 yılının 2016’dan daha parlak olmayacağını gösteriyor” diye konuştu.

Kaynak: Sendika.org, 14 Kasım 2016