Venezuela Meclisi Af Yasası’na doğru yürüyor

Genel af yasası, Demokratik Birlik Masası(MUD) altında birleşen hükümet karşıtı muhalefet koalisyonunun, geçtiğimiz 6 Aralık seçimleri için yürüttüğü öncelikli kampanyalarından biriydi. Muhalefet bloku Venezuela meclisinde 3’te 2lik bir çoğunluk sağlamıştı.
Teklif edilen yasaya göre, bilhassa 2014’te Takira, Merida ve Karakas olaylarında şiddet eylemlerine katılmış ve özel/kamu mülkiyetindeki binaların yakılmasından, güvenlik görevlilerine saldırıdan ve sivillerin hayatını tehlikeye düşürmekten tutuklanmış kimselere müsamaha gösterilecek.
Teklif edilen yasa şimdilik parlamentonun Sabit Siyaset Komisyonu’ndan geçmiş durumda. Onaylandığı takdirde, ikinci bir tartışma için yeniden Ulusal Meclis’e sunulacak.
Teklifin yasalaşması muhalefet kanadının çoğunluğu tarafından onaylanacak gibi görünüyorsa da, Venezuela başkanı Nicolas Maduro’nun yasayı reddetme yetkisi var. Bu halde, teklifin yasalaşması Yüksek Mahkeme Heyeti’ne gönderilecek ve yapıyı ihlal edip etmediğine karar verilecek.
İnsan hakları ihlalinden hüküm giymiş herhangi bir kimsenin genel aftan yararlandırılması, Venezuela’nın 1999 Bolivar Hükümeti tarafından yasaklanmıştı.