AB-Türkiye arasında mülteci zirvesi: “Sığınmacıların sırtından pazarlık masası”

Neler Oldu?
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz tarafından basına verilen bilgilere göre Türkiye, daha fazla para karşılığında daha fazla sorumluluk üstlenebileceğini AB yetkililerine bildirdi. Buna göre 2018 yılına kadar 3 milyar avronun daha verilmesi durumunda Suriye dışından gelen sığınmacıların da AB tarafından Türkiye’ye sınırdışı edilebileceği ve Türkiye’nin bu mültecilere de geçit vermeyeceği taahhüt edildi.
İrlanda Başbakanı Enda Kenny de Türkiye’nin daha fazla para için yeni teklifler getirdiğini belirtti. Türkiye’nin özellikle Suriye dışından gelen sığınmacıları da geri alabileceği konusundaki teklifi AB yetkilileri tarafından önemli ve ilginç bulundu.
AB kaynaklarından değişik ajanslara verilen bilgilere göre AKP Hükümeti bunun karşılığında ayrıca Türk vatandaşlarına getirilecek Avrupa’ya vize serbestliği uygulamasını 1 Haziran’a çekmek istediği de belirtildi. AB’nin bu teklife sıcak baktığı belirtildi.
Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçişleri engellemek için bir dizi kararlar alındı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Dönem Başkanı Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Zirve öncesi bir araya geldi.
6 saat süren görüşmenin ardından ayrıntılar konusunda bir açıklamama yapılmazken, asıl hedefin Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçişlerin engellemek olduğu konusunda uzlaşmanın sağlandığı tahmin ediliyor.
‘AKP 20 milyar avro istedi’ iddiası
AB-Türkiye zirvesi sürerken Reuters’a konuşan bir yetkili Türkiye’nin AB’den 20 milyar avroluk yardım istediğini ileri sürdü.  Yetkili, “Türkiye, mutabık kalınan plandan daha fazla şey yapmayı öneriyor ve daha fazla şey talep ediyor” dedi.
Balkan rotası kapatıldı
Spiegel Online’de yer alan Türkiye-AB Zirvesi’nin karar taslağında, asıl hedefin Türkiye-Yunanistan sınırında yoğun güvenlik önlemi almak olduğu belirtiliyor. Öncelikli olarak Yunanistan üzerinden Balkan ülkelerine oradan da AB üyesi ülkelere ulaşmasını sağlayan Balkan Rotası’nın kapatılması kararlaştırıldı. Belgede bu yer aldığı halde Merkel, zirve öncesinde böyle bir kapatmaya karşı olduğunu söyledi.
AB ülkelerinin çoğu Yunanistan üzerinden Balkan ülkelerine geçişlere artık izin verilmeyeceği anlamına geliyor. AB bu temelde önümüzdeki dönemde Yunanistan ile yakın işbirliğini daha da güçlendirecek.
Karar tasarısında AB’nin asıl hedefinin yılsonuna kadar normal şekilde Schengen Anlaşması ve Dublin Anlaşması’nın işlemesini sağlamak olduğu vurgulandı. Schengen Anlaşması, çok sayıda AB üyesi ülke arasında serbest dolaşımı öngörünken, Dublin Anlaşması sığınmacıların geldiği ilk ülkede kalmasını sağlamayı öngörüyor.
Her iki konuda Almanya Başbakanı Angela Merkel ısrarcı oldu.
NATO’dan mülteci karşıtı donanma gücü
Davutoğlu ile yapılan görüşmede, başta Merkel olmak üzere AB yetkililerinin Anlaşmalara rağmen Türkiye’den Yunanistan adalarına geçişlerin devam ettiğinden şikayetçi oldu. BM verilerine göre Şubat ayı içinde 55 bin 222 sığınmacı Türkiye’den Yunanistan adalarına geçti.
Bu temelde asıl olarak Ege Denizi üzerinden geçişlerin NATO tarafından engellenmesi planlanıyor. Kısa bir süre önce toplanan NATO Zirvesi’nde Ege Denizi’ne bir donanma gücünün gönderilmesine karar verilmiş ve Almanya bunun üzerine hemen bir gemi göndermişti.
Bununla yetinmeyen Almanya Başbakanı Merkel, konuyu geçtiğimiz Cuma günü Paris’e yaptığı ziyaret sırasında yeniden gündeme getirdi. Bunun üzerine Fransa ve İngiltere de NATO şemsiyesi altında bölgeye savaş gemisi göndereceğini ekledi.
NATO bünyesinde bölgede yapılan askeri yığınak, Avrupalı emperyalist devletlerin Türkiye’den Yunanistan’a sığınmacı geçişlerini engellemek için savaş pozisyonuna geçtiklerini gösteriyor.
Kaynak: Evrensel