Devrimin 58. yılında Küba halkı yüzbinler olup meydanlara aktı

1 Ocak 1959’da gerçekleşen Küba devriminin 58. yıldönümünde başkent Havana’da gerçekleşen törene, devrim müzesinde sergilenen Granma yatı da getirildi. Onbinlerce genç Granma yatı etrafında kortej kurarak yürüyüşe öncülük etti.
Raul Castro Ruz’un ve PCC (Küba Komünist Partisi)’nin bütün üyelerinin yanı sıra CDR (Devrimi Savunma Komiteleri), UJC (Üniversiteli Genç Komünistler), FEU (Üniversite Öğrencileri Federasyonu), işçi birlikleri ve diğer gruplar pankartları ve kortejleri ile törende yer aldı.
Törende devrim selamlandı. İlkokul öğrencileri ve gençler yürüyüşün en gözde ve disiplinli katılımcıları olarak devrimin ve sosyalizmin geleceği olarak selamlandılar. Kadın askeri birliklerinin silahlı geçit yaptığı törende, Küba’nın geleneksel köylü milisleri at sırtında, geleneksel kıyafetleri ve Machete denilen kılıçları ile geçit törenine katıldı.
Yürüyüşün ana konsepti Fidel Castro ve anısına saygı olarak gerçekleşti. Halk “Yo Soy Fidel” (Ben Fidel’im) ve “Fidel Aramızda”, “Hepimiz Fideliz” pankartları ve dövizleri taşıdı. Halk tarafından atılan sloganlarda ve konuşmalarda “Devrimi savunmaya devam edeceğiz” sloganı öne çıktı.
ABD’nin ekonomik ve ticari ambargolarına rağmen Küba halkı devrimin ilk günlerindeki coşkusunu korumaya devam ediyor.
Kaynak: Direnisteyiz.org, 3 Ocak 2017