Ekoloji gündeminden… Salda Gölü’ndeki Millet Bahçesi özel şirkete devredildi: Girişler de ücretli!

Millet Bahçesi projesi kapsamında ranta açılan Salda Gölü’nün işletmesinin Subartu isimli özel şirkete verildiği ortaya çıkarken, Millet Bahçesi’nin yapıldığı alana ücret karşılığında girildiği belirlendi. TOKİ Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, Millet Bahçesi’nin işletmesini TOKİ’nin çekiliş organizasyonlarını da yapan Subartu şirketine geçen yıl verdiklerini ve bu yıl sonuna kadar Subartu’nun orayı işleteceğini söyledi.

UNESCO’nun Doğal Miras Listesi’ne alınması için başvuru işlemlerinin sürdüğü ve dünyanın sayılı doğal miraslarından biri olarak görülen Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, Millet Bahçesi projesi kapsamında inşaat alanına çevrilerek büyük tahribata uğramıştı.

Sinpaş Marmaris’te doğa katliamına devam ediyor

Sinpaş GYO, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Kızılbük Koyu’nda yer alan Marmara Milli Parkı’nda tüm tepkilere rağmen otel ve devremülk projesi kapsamında doğa katliamına devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm faaliyetlerinin olumsuz etkilenmemesi sebebiyle turistik bölgelere 31 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere inşaat yasağı getirmişti. Marmaris Kent Konseyi sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımla bu durumu hatırlatarak “31 Mayıs itibarı ile tüm inşaat firmaları için geçerli olan inşaat yasağına, Sinpaş hangi imtiyazla uymuyor?” diye sordu. 

Marmaris Kent Konseyi üyeleriyle birlikte inşaatın yapıldığı alana giden HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni ÇED Raporu olmadan inşaatın başladığını belirterek, “Burası şantiye alanı olmamasına rağmen etraf bariyerlerle çevrilmiş durumda. Burası işgal edilmiş durumda. Şantiyeye 1 kilometre uzaklıkta olan ormanlık alan şirket tarafından kapatılmış. Buradan sadece 3-5 tane şirket, 3-5 tane patron cebini dolduracak. Burada doğa katliamı devlet kurumlarının izniyle yapılıyor. Sinpaş denilen şirket sanki devletin sahibi gibi büyük bir özgüvenle  bu inşaatı devam ettiriyor, denizi katlediyor, ekosistemi katlediyor ve burayı işgal ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığına sesleniyorum burada devlet eliyle bir suç işleniyor. Bu suça ortak olan herkes bunun hesabını mutlaka verecek.”dedi.

Mersin Silifke’de eylem: ÇED toplantısı yaptırılmadı

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Mahallesi’nde yapılmak istenen liman projesine karşı mahalleli gerçekleşmesi beklenen ÇED bilgilendirme toplantısına izin vermedi. Toplantı öncesi Taşucu Park Das Petrol önünde toplanan kitleye birçok kişinin yanı sıra HDP Silifke ilçe yöneticileri, İHD Şubesi ve çok sayıda ekoloji örgütü katıldı.

Toplantının yapılacağı salona giren halk “Çevreyi hor gören geleceği zor görür”, “Mersinlilerin sağlığıyla oynamayın” ve “Kanser olmak istemiyoruz” dövizleri taşıdı. Burada sık sık “Emperyalist şirket Taşucu’nu terk et”, “Taşucu halkındır halkın kalacak” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

KaynakKaldıraç Dergisi // Sayı: 253

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz