‘Emevi Camii’nde namaz kılacağız’dan ‘daha derinliğine gitmemek lazım’a Suriye’de TC’nin hezimeti…

Şubat ayının 20’sinde altıncı ayını dolduracak olan, Kürt kantonları arasındaki koridoru engelleme amaçlı Fırat Kalkanı Harekâtının Suriye’ye ve Kürtlere yönelik saldırının son ayağını oluşturan El Bab şehrini ele geçirme hamlesi IŞİD’in direnciyle karşılaştı. Cerablus bölgesinin IŞİD çeteleri tarafından TC güçlerine teslim edilmesiyle başlayan harekât El Bab’da istenildiği gibi gitmiyor. Aylardır süren işgalde 25 Ocak itibarıyla 50’den fazla TSK askeri ve 250’den fazla da ÖSO adı altında savaşan çeteci hayatını kaybetti. TSK güçleri sürekli “sonuna yaklaşıldığını” ifade ettikleri El Bab şehrinin IŞİD’in elinden alınması harekatında başarısızlığını koruyor. Ekim ayında El Bab’tan sonra Menbiç ve Rakka’ya yönelik saldırıların işaretini veren Erdoğan yönetimi, Ocak ayı sonu itibarıyla Erdoğan’ın ağzından bu kez El Bab’ın ele geçirilmesiyle operasyonun sonlandırılacağı sinyalini verdi.
TSK’nın saldırılarında kesin sayısı bilinmemekle birlikte yüzlerce sivil de yaşamını yitirdi. Operasyona ilişkin son aylarda kaydedilen gelişmeler ise şöyle:
23 Aralık: Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye’nin El Bab kasabasına yönelik hava saldırılarında 24 sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Gözlemevi, ölenlerin 7’sinin çocuk, 10’unun kadın olduğunu belirtirken, sivillerin Türkiye’nin hava saldırıları sonucu yaşamını yitirdiğini açıkladı. Örgüt internet sitesindeki haberinde, “Türk savaş uçakları bir muhabereyi kaybettikten 24 saat sonra El Bab’da katliam gerçekleştirdi” başlığını kullandı. Kuruluş, Esad karşıtı çizgisiyle tanınıyor. ANHA haber ajansı ise TSK saldırılarında yaşamını yitiren sivillerin sayısını 84 olarak açıklarken, 45 sivilin de yaralandığını duyurarak yaşamını yitirenlerin listesini yayınladı.
15 Ocak: ÖSO çetelerinin 13. Tümen olarak adlandırdığı grubunun komutanı IŞİD’le girişilen çatışmalarda öldürüldü. (NorthernStork-twitter)
19 Ocak: TC ve Rusya El Bab’a yönelik ilk ortak hava operasyonunu başlattı. (Milliyet)
20 Ocak: El Bab’da TSK’nin bulunduğu alana IŞİD saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıda 5 asker yaşamını yitirdi, 9 asker yaralandı. (Direnişteyiz)
21 Ocak: Rusya Savunma Bakanlığı, Türk ve Rus jetlerinin Suriye’de DEAŞ hedeflerine ortak hava harekatı düzenlendiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 4 Türk ve 3 Rus savaş uçağının katıldığı ortak hava operasyonunda, Suriye’nin El Bab bölgesindeki 22 DEAŞ hedefinin vurulduğu belirtildi. (Milliyet)
22 Ocak: Rusya ve ABD öncülüğündeki koalisyona ait uçaklar ortak hava operasyonu düzenledi. Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, ABD’nin direk hat üzerinden koordinatlarını ilettiği El Bab bölgesindeki DAEŞ hedeflerine Rusya ve koalisyon uçaklarınca ortak operasyon düzenlendiği ifade edildi. (Milliyet)
25 Ocak: El Bab’ın Kabr el Mukri bölgesinde IŞİD’le TSK-ÖSO arasındaki çatışmalarda, 1 asker öldü, 5 asker yaralandı. (Milliyet)
26 Ocak: IŞİD, TSK ve Fırat Kalkanı güçleri tarafından ele geçirilen el Sülfaniye’yi geri aldı. (Al Masdar)
26 Ocak: IŞİD’in üst düzey bir emirinin Özel Kuvvetler tarafından yakalanıp Türkiye’ye getirildiği iddia edildi. (CNN Türk)
28 Ocak: Cumhurbaşkanı Erdoğan, “El Bab’da bundan sonraki süreçte süratle mesafe almak suretiyle oradaki işi bitirmek, daha derinliğine gitmemek lazım” ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın Rusya’nın öne sürdüğü Suriye anayasasının görüşüldüğü, bu anayasada özerk bir Kürt yönetiminin gündeme getirildiği Astana görüşmelerinden sonra gerçekleşmesi dikkat çekerken, TC’nin Suriye’de Kürt koridorunu ve özerk bir Kürt yönetimini önlemeye yönelik gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı operasyonunda bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.