“Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filo’yu unutmayın”

İstanbul’da Gençlik Örgütleri Taksim AKM’den Dolmabahçe’ye yürüyüş yaparak devrimci önderleri andı. Yürüyüşte “Emperyalizme ve kapitalizme karşı Denizlerin yolunda sürüyor mücadele!” pankartı açıldı. Gündoğdu Marşı ile başlayan yürüyüşte “Emperyalistler, işbirlikçiler, 6. Filo’yu unutmayın”, “Deniz, Yusuf, Hüseyin sürüyor sürecek mücadelemiz” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

Dolmabahçe’de yapılan açıklamada, Denizlerin, Mahirlerin İbrahimlerin ezilen halkların, işçilerin, emekçilerin kurtuluş mücadelesini yürüttüğü ve üniversitelerden bütün topluma yayılan bir mücadeleye önderlik ettikleri vurgulandı.

Açıklama, “O günden bugüne dünyada emperyalizm ve kapitalizm bitmiş değil, aksine bugün geldiğimiz noktada kapitalizmin içerisinde bulunduğu kriz nedeniyle emperyalist savaşlar, emekçi halkın yoksulluğu günden güne artıyor. Bir yandan Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, öte tarafta içerisinde bulunduğumuz devletin işgalci ve ilhakçı politikaları da palazlanarak yayılıyor. Bugün devrimci gençlik olarak bizler ise, tüm bu savaşlara, işgal ve ilhaklara son vermenin yegâne yolunun işçi sınıfının yönetiminden geçtiğini biliyoruz” denilerek devam etti.

Anma açıklaması; “Bugün sadece 6 Mayıs’ta düşenleri değil, bu uğurda mücadele ederken öldürülen tüm devrim şehitlerini de anıyoruz, kavgalarını mücadelemizde yaşatıyoruz” denilerek sonlandırıldı.

İzmir’de ise Emek ve Demokrasi Güçleri, 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için İzmir Gündoğdu Meydanı’nda anma etkinliği düzenledi. Düzenlenen anmada, meydana ve denize karanfil bırakıldı.

Anma etkinliğinde yapılan basın açıklamasını, KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam yaptı. Beyazadam, “48 yıl önce emperyalist sisteme ve Türkiye’deki yerli işbirlikçilerine karşı mücadele ettiği için idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın mücadelesi daha da anlam kazanıyor. İktidar pandemi koşullarını fırsat bilerek ülkenin yer altı ve yer üstü kaynaklarını emperyalistlere peşkeş çekiyor. Denizlerin ‘tam bağımsız Türkiye’ şiarı en acil mücadele görevlerinden birini oluşturuyor” diye konuştu.

İzmit’de Denizleri merkez ilçelere ve Tavşantepe Mahallesi’ne astığımız ozalitlerle andık. İzmit Merkez’de gerçekleşen Emek Partisi’nin 6 Mayıs eylemine “Kapitalist-Emperyalizme Karşı Denizlerin Yolunda Mücadele Sürüyor!”, “Kahramanlar Ölmez, Mutlak Hesap Sorulacak” yazan dövizlerimizle katıldık.

Kaynak: Sendika.org, Direnişteyiz, 24 Mayıs 2022

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz