Kaldıraç dergisinin Aralık 2023 tarihli sayısı yayında

Aylık Devrimci Sosyalist Dergi Kaldıraç’ın Aralık sayısının tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dergimizin bu sayısında bulunan yazılardan bazı bölümler ise şöyle;

İşçi sınıfının, kitlelerin örgütsüzlüğünü, büyük ölçüde bir fırsat hâline getiriyorlar. Bu nedenle, işçi sınıfının, kitlelerin örgütlülüğü, mücadelenin işçi sınıfından yana dönmesi için büyük bir öneme sahiptir.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Devrimci, sosyalist, enternasyonalist işçi hareketi

“Bugün ülkemizde bir iç savaş vardır ve bu iç savaş hukuku, bu nedenle uygulanmaktadır. İç savaş hukuku, katliam politikaları da demektir. Yeni saldırıların devreye konulduğunu görmek mümkündür. Burada solun kontrolü, devletin hedeflerinden birdir. Solun iğdiş edilmesi sürecidir de bu. UluSol, solun sağa kayışından öte, daha ileri bir anlam taşır, solun iğdiş edilmesi amaçlanmaktadır.”

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Hrant davası, “ulusalcı sol”, liberal sol ve işçi sınıfının devrimci enternasyonalist yolu

“Saray bir adım atıyor, bizim uzmanlarımız, Kemalist solcularımız, sol liberallerimiz, hep birlikte, bu olmaz, bu anayasaya aykırı diye bir tartışma yürütüyorlar. Oysa bu arada, kervan yürüyor. Saray Rejimi ilerlerken, “muhalif” uzmanlar, Kemalist sol, liberal sol, bu ilerleyişe karşı cepheden gelecek direnişi önlemek için, tuhaf tartışmalar yapıyorlar.”

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Saray Rejimi, kriz ve “iç savaş hukuku”

“Savaş planları, TC devletinin mayıs seçimleri sonrasında aldığı şeklin de temelidir. Saray Rejimi, savaş kabinesi ile, daha çok savaş planlarına angaje olmuş durumdadır. İşte bu açıdan, Filistin’de ortaya çıkan gelişme, TC devletini de şaşırtmıştır.”

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Filistin direnişi ve etkileri

“Kaldı ki NATO mekanizmasının bu ülkedeki kurucuları, CHP içindendir. CHP, NATO’culuk konusunda hiçbir sağ partiden geri değildir. Bu nedenle, CHP tarihinde “sosyal demokrat”lık yoktur.”

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
CHP’den “sosyal demokrat” bir parti çıkar mı?

Bu sayı ayrıca Temel Demirer’in Filistin hep vardı, var, var olacak da ve “Adalet(sizlik)”in teori/pratiği üstüne“, Selim Sezer’in Filistin: Yüz yıllık işgal ve direniş, Fikret Başkaya’nın Terörü ve teröristi nasıl bilirsiniz?, Sibel Özbudun’un “Hiç kimsenin Cumhuriyeti mi?”… ya da 100. yıl vesilesiyle Kadir Cangızbay’ı düşünmek, başlıklı yazıları ve Filistin solundan Daher Kanaani ve Corning grevi baş temsilcisi ile yaptığımız röportajlar da bulunmakta.

Dergimizin dağıtımına katkı sunmak için 0539 840 81 56 numarasına WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dergimizin tamamını okumak için; Kaldıraç Sayı: 269 / Aralık 2023
Dergimizin temin noktaları için; Oku, Okut, Dağıt
Dergimize abone olmak için; buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz