Kaldıraç dergisinin Şubat 2024 tarihli sayısı yayında

Aylık Devrimci Sosyalist Dergi Kaldıraç’ın Şubat sayısının tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dergimizin bu sayısında bulunan yazılardan bazı bölümler ise şöyle;

“Ama işçi sınıfının anlaması gereken şudur:
Bu devlet, bizim devletimiz değildir. Bu devlet, “baba devlet” değildir. Bu devlet, tersine, egemenlerin devletidir. Para babalarının, zenginlerin, uluslararası tekellerin, holdinglerin, rantçıların vb. devletidir. Onlara hizmet etmekte olan devlet kadroları, askeri, polisi, hâkimi, yargıcı, bürokratı, parlamenteri, basını, “uzman”ları vb. onların adamlarıdır.“
Perspektif yazısının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Asgarî ücret: Egemen, işçi sınıfını ciddiye almıyor

“Biz, işgale karşı direnen halkı, kendi geçmişimiz sayarız. Ama ülkenin emperyalizme bağlanmasını nasıl alkışlarız? İçeride süren iç savaşı görmezden mi gelelim?
Bize bugün en çok söylenen şey şudur: “TC, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir.” Öyle mi? Bunu nasıl alkışlayalım? Sadece AK Parti döneminde gerçekleşen Suruç, gar katliamlarını mı lanetleyelim, ya 1 Mayıslar? Ya 16 Martlar?”
Deniz Adalı’nın yazısının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Kimin cumhuriyeti ya da herkes cumhuriyetini arıyor

“Eğer devlet, mesela Roboski’ye saldırırsa, bu saldırıya karşı çıkan herkese, hep birlikte, “sen önce terörü kına” deniyor. İyi ama, devlet terörünü kınamayan bir kişi, bu soruyu saldırganca soruyor diye, biz, “TC devleti, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir” tekerlemesini mi sakız gibi çiğnemeliyiz? Bu mudur, o ünlü “insan hakları” savunusu, o ünlü “hümanizm”iniz?”
Fikret Soydan’ın yazısının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Milliyetçilik, Kürt karşıtlığı ve sol

“Saray’ın içinde olduğu bir süreçle, kendisi ırkçı olan Terim, bir komşu ülkenin takımına antrenör olarak “atanmıştır.” Ağar ve Erdoğan olmadan, bu atama zor görünüyor. Bu “atama” birkaç şeyi göstermektedir.”
Aysun Sadıkoğlu’nun yazısının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Borsa, mafya, Saray ve futbol

Bu sayı ayrıca Hakkı Taşdemir’in Fransa parlamentosunda kabul edilen yeni Göç Yasası’nın düşündürdükleri ve Gözün aydın Bay Şimşek! Big Mac 6,60 Amerikan Doları oldu, Temel Demirer’in Barış (mı dediniz?!) ve Doğmatizm: Cehaleti sınır(sızlığ)ı, Temel Demirer ve Sibel Özbudun’un Mitostan masala, masaldan hayata… Gazel’in Şahmaran’ı, Fikret Başkaya’nın Siz dine karışırsanız, din de size karışır… başlıklı yazıları, Ege Can Özgür’ün Bıçak başlıklı öyküsü ve Kaldıraç dergisi İzmir Temsilciliğinde “İsyanlar ve Devrimler Tarihi” üst başlığında yapılan derslerdeki sunumların derlemesi bulunmakta.

Dergimizin dağıtımına katkı sunmak için 0539 840 81 56 numarasına WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dergimizin tamamını okumak için; Kaldıraç Sayı: 271 / Şubat 2024
Dergimizin temin noktaları için; Oku, Okut, Dağıt
Dergimize abone olmak için; buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz