Kaldıraç dergisinin Temmuz sayısı yayında

Aylık Devrimci Sosyalist Dergi Kaldıraç’ın Temmuz sayısının tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dergimizin bu sayısında bulunan yazılardan bazı bölümler ise şöyle;

Bugün, CHP eli ile, Millet İttifakı eli ile umutları ile oynanmış olan okuryazar takımı (OYT), bu duruma düşmek konusunda kendi hatalarına da dönüp bakmalıdır. O burnu havada tutan tutumları yerine, başlarını birazcık eğip, devlet konusunda bu denli önyargıya nasıl sahip olduklarını bir kere daha düşünmelidir.

Bizim için değil bu düşünme daveti, elbette kendileri için.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Perspektif – “Bizi tüm kurtaracak olan, kendi kollarımızdır”

Parlamentarizm, yakın zamana kadar, burjuva egemenliğin apış arasını örten bir yaprak idi ise, bugün bu yaprağa gerek duyulmuyor. “Demokrasi” hayranlığı ile Batı demokrasilerini yücelten “elit” yazarlarımız için gözyaşı dökecek değiliz. Onlar için bir hayal kırıklığı anlamına gelebilir. Ama açıktır ki, dünya çapında, kapitalist egemenlik, parlamentarizmi gözden düşüren bir şiddetle yeniden örgütlenmiştir. Bu örgütlenme, Ekim Devrimi’ne ve devrimlere karşı yürütülen örgütlenmelerin kendisinden başka bir şey değildir. Bu nedenle, “sürekli faşizm”, “süreç içinde faşizm”, “seçimli faşizm”, “seçimsiz faşizm” gibi tartışmaların, devlet konusundaki yanlış kavrayışın bir ürünü olduğunu söyleyeceğiz. Bu durumda da, sol eğilimli okuryazar takımını rahatsız etmiş olacağımızın bilincindeyiz. Ama neyleyelim, gerçekler böyledir, ilanihaye örtülemezler, eninde sonunda kendilerini hissettirirler.
Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Deniz Adalı – Kapitalist sistemin krizi ve savaş politikaları

Ve bir bütün olarak sol, içinde Yeşil Sol da dâhil, bu politikanın bir çözüm üreteceği, Erdoğan’ın gidip, Kılıçdaroğlu’nun geleceği hayalini kitlelere ulaştırdı.

7 Haziran 2015 seçimleri unutuldu. 1 Kasım 2015 seçim süreci unutuldu. Bu ülkede, Saray Rejimi koşullarında “demokratik seçim” olacağı vaat edildi. Buna inanmamız istendi. Ekmeleddin vakası, İnce vakası, Kılıçdaroğlu vakası ile tekrarlanmayacak sanıldı.

Kitlelere denildi ki, sandığa git, oyuna sahip çıkacağız. Müşahit koyacağız vb. Peki ama hırsıza nasıl güvendiklerini bize anlattılar mı? Hayır.

İşte bu basit durumu kavrayamamak kitlelerdeki moral kaybının nedenidir.”
Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Deniz Adalı – Su akar yatağını bulur

Bu savaş kabinesi, ABD’nin yürüttüğü, kışkırttığı savaşta, yeni roller almak için vardır. Tetikçiliğe devam için vardır. Ve bu yeni savaş alanının, İran olma ihtimali yüksektir.

ABD, İran’a dönük bir savaş için, her yoldan hazırlık yapmaktadır. Elbette karşısındaki cephe, armut toplamıyor. Ama sonuçta ABD, Suriye ve Ukrayna savaşlarında görüldüğü gibi, savaşı tetikçileri eli ile yürütüyor ve sonuçta o sahada kazanamasa da, başka sahada bir şeyler kazanmayı başarıyor. Mesela Ukrayna’da savaşı kaybettiği hâlde, AB üzerindeki denetimini ilerletmeyi başarmıştır.
Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Fikret Soydan – NATO’nun gayrimeşru savaş kabinesi

CHP, NATO’ya bağlılık konusunda son derece açık bir sicile sahiptir. Hem NATO’ya bağlı hem NATO’cu hem de solcu olmak, olsa olsa bizim gibi sömürge ülkelere özgüdür. Ülkemizdeki son 70 yıllık her katliamda NATO’nun parmağı vardır. Sadece darbeler değil, katliamlar da NATO mamulüdür. Sivas’tan Çorum’a, Maraş katliamından 1 Mayıs 1977’ye, hepsi NATO organizasyonudur ve bunu bilmeden, bu ülkede politika yapmak mümkün değildir. Bunları bilip de hâlâ CHP’de sol aramak, büyük körlüktür.
Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Aysun Sadıkoğlu – CHP nasıl bir partidir ya da devlet konusunda önyargılar

Bu sayı ayrıca Temel Demirer ve Sibel Özbudun’un ortak yazısı “14-28 Mayıs 2023 Seçim(ler)inin eleştirel hikâyesi”, Hakkı Taşdemir’in Mesele sadece Nahel değil ve Türkiye ekonomisinde kayyum dönemi, Temel Demirer’in Aktörleri, faktörleriyle Ortadoğu ve Eski(meyen) TİP  yazıları ve Egecan Özgür’ün yazı dizisinden ikinci yazı olan Sanat Özgürleşmesi 2 yazıları da bulunmakta.

Dergimizin dağıtımına katkı sunmak için 0539 840 81 56 numarasına WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dergimizin tamamını okumak için; Kaldıraç Sayı: 264 / Temmuz 2023
Dergimizin temin noktaları için; Oku, Okut, Dağıt
Dergimize abone olmak için; buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz