Kaldıraç dergisinin Ocak 2024 tarihli sayısı yayında

Aylık Devrimci Sosyalist Dergi Kaldıraç’ın Ocak sayısının tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dergimizin bu sayısında bulunan yazılardan bazı bölümler ise şöyle;

“2024 yılı, sınıf savaşımının daha da şiddetlendiği bir yıl olacaktır.
Olacaktır, çünkü biz işçi ve emekçiler, seyretmeye son vereceğiz ve zaten gelişmekte olan onurlu direniş hattına katılacağız. Başka da çare, başka da yol, başka da bir çıkış yolu yoktur.”
Perspektif yazısının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
İsyan ve örgütlenme yılı

“Bu bunalım, ideolojik, kültürel, sosyal değerler vb. de dâhil her alanda yaşanmaktadır. Organ kaçakçılığı (ülkemizde her gün 30 civarında çocuk kaybolmaktadır), insan kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı, tarikatlar, sınır tanımaz sömürünün sonucu demek olan iş cinayetleri, kadın cinayetleri, çocukların ırzına geçme ve köleleştirme uygulamaları, devletin devreye soktuğu iç savaş hukuku, katliamlar, sınır tanımaz bir devlet terörü, baskı, yalan, yağmalama, rant uygulamaları konusunda akıl almaz örnekler, çöken sağlık sistemi, çöken eğitim sistemi vb. bu çürümenin görüntüleridir.”
Deniz Adalı’nın yazısının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Çürüme ve direniş

“Bize göre, yerel seçimler, devrimci hareketin kendi içinde bir rekabete girişecekleri bir alan değildir. Tersine, rekabet böler eylem birleştirir ilkesine uygun olarak, kazanacak adayın desteklenmesi için net tutum almak doğru tutumdur.
Diyelim ki bir alanda, hiçbir sol ve devrimci grup ya da partinin kazanma olanağı olmasın. Yine de bu alanlarda solun kendi adaylarını açıklaması önemlidir. Bu alanlarda da, her hareket, büyük küçük demeden, kendi gücünü, o adayın desteklenmesi için seferber etmelidir.”
Deniz Adalı’nın yazısının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Yerel seçimler ve tutumumuz

“Sonuç olarak görülmektedir ki işçi sınıfının siyasal örgütlenmesi ne denli gelişmiş ise, sendikal örgütlenme, ekonomik haklar için mücadele o denli kazanımlar elde edecektir. İşçi sınıfının devrimci örgütlenmesi ne denli gelişmiş ise, göçmen işçiler meselesi o denli birleştirici olacaktır. İşçilerin sloganı, rekabet değildir. İşçilerin sloganı “rekabet böler, eylem birleştirir”dir.
Önümüzde son derece sert bir sınıf mücadelesi dönemi vardır.”
Fikret Soydan’ın yazısının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
2024 yılına girerken işçi sınıfının durumu üzerine

“Yeryüzünde, kapitalist sistem var oldu olalı, kapitalist-emperyalizm dünyanın ana sistemi oldu olalı, yeryüzü hiç görmediği vahşilikleri gördü. Bu vahşilikler bize “medeniyet” olarak sunuldu. Yeryüzünde insanın insan tarafından sömürülmesinin en vahşi, en kanlı biçimlerini bize, bu emperyalist efendiler, “demokrasi” olarak anlattılar.”
Aysun Sadıkoğlu’nun yazısının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Emperyalist egemenlik, kapitalist yağma, savaş ve direniş

Bu sayı ayrıca Sibel Özbudun’un Laiklik… Ama nasıl?, Temel Demirer’in Devrimci siyasetin önemi ve Zorbaya karşı ayağa kalkma özgürlüğü, Hakkı Taşdemir’in Hafize Hanım ne yapmak istiyor? ve Emperyalizmin projesi İsrail, Fikret Başkaya’nın “Birleşmemiş” Milletler Örgütü… ve Üniversiteye dair tevatür ve gerçek!, Tuğgen Gümüşay’ın Hepimiz için mümkün: Dijital mecralarda ajitasyon propaganda başlıklı yazıları ve DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası Toplu İş Sözleşmesi Uzmanı İrfan Kaygısız ile yaptığımız röportaj da bulunmakta.

Dergimizin dağıtımına katkı sunmak için 0539 840 81 56 numarasına WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dergimizin tamamını okumak için; Kaldıraç Sayı: 270 / Ocak 2024
Dergimizin temin noktaları için; Oku, Okut, Dağıt
Dergimize abone olmak için; buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz